Plisy czy żaluzje?

plisy

Jeśli właśnie zastanawiamy się nad tym, jak dopełnić wygląd naszego mieszkania, może się okazać, że będzie nam brakować jakiegoś zacienienia okna. Do wyboru mamy między innymi plisy i żaluzje. To właśnie nad zakupieniem tych produktów zastanawiamy się najczęściej.

 

Plisy bardziej praktyczne, niż żaluzje

 

Jeśli chodzi o stronę praktyczną, to warto zauważyć, że plisa okienna wypadaja lepiej, niż żaluzje. Można ją bowiem bardziej komfortowo regulować, dzięki czemu sami możemy zdecydować o tym, czy chcemy zasłonić całe okno, czy tylko jego środkową, bądź dolną część. Żaluzje pod tym względem nie gwarantują aż takiej wygody. Możemy tylko zasłonić okno albo całkowicie, albo do pewnego stopnia, bez możliwości zasłonięcia wybranej części okna.

 

Zdecydowanie lepiej też wypadają plisy, jeśli chodzi o montaż. Mamy bowiem do wyboru dwie opcje, czyli albo mocowanie inwazyjne z koniecznością wiercenia, albo nieinwazyjne, czyli bez wiercenia na specjalne zaciski. W przypadku żaluzji zawsze musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie wiercić. Dodatkowym atutem, jeśli chodzi o rolety plisowane jest to, że są one wykonane z materiałów wysokiej jakości, dlatego też w przeciwieństwie do żaluzji, nie psują się tak często i tak szybko. W przypadku kiedy zdecydujemy się na żaluzje, musimy liczyć się z tym, że po niedługim czasie trzeba będzie wymienić albo sznurek, albo mechanizm, albo uchwyt.

 

Plisy można też z powodzeniem zamocować na każdy rodzaj okna, a żaluzji już niestety nie.

Żaluzje ze względu na swój kształt, mogą jedynie być precyzyjnie dopasowane do okien kwadratowych i prostokątnych. Natomiast rolety plisowane możemy dostosować także do okien okrągłych, trapezowych, trójkątnych, a nawet do okien dachowych. Taka uniwersalność jest dzisiaj niezwykle poszukiwana, dlatego też nie można się dziwić temu, że obecnie częściej ludzie decydują się na rolety plisowane, niż na żaluzje.

Warto również wziąć pod uwagę stopień zacienienia pomieszczenia. Jeśli chodzi o plisy może być on różnoraki, w zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujemy. W przypadku żaluzji nie mamy tutaj zbyt wielu opcji do wyboru i tak naprawdę jest tylko jeden wariant zacienienia, gdyż wszystkie profile są produkowane w tym samym standardzie. Możemy również zwrócić uwagę na to, że żaluzje nigdy nie dają stuprocentowej satysfakcji, jeśli chodzi o sposób, w jaki osłaniają przed promieniami słońca – zawsze trochę będzie go wpadać do pomieszczenia, niezależnie od tego, jak się ustawi żaluzje. Natomiast w przypadku plis nie ma takiego problemu, ponieważ wypełniają one szczelnie całe okno.  

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *